Kam až sahá historie tenisek

Pohodlná teniska je v dnešní době absolutní samozřejmostí. Než ale její proces výroby dosáhl dokonalosti, spousta lidí si odřela nohy. Takový pocit už naštěstí nemůžete znát. Bylo tomu tak na začátku 18. století, kdy byla produkce zahájena. Předchůdci tenisek byly nazouvací boty, které jsou typické svou gumovou podešví. S rokem 1830 přicházejí plimsolly – boty s gumovou podrážkou o tloušťce asi 8 nebo 9 mm, na které je plátno vyrobeno bez vybočení po stranách.

Výrobou speciální gumy pro podrážky bot se zabývala společnost US Rubber Company, později známá jako Uniroyal (v dnešní době odkoupena firmou Michelin), a to již v roce 1892. Gumárenské společnosti se snažily zpříjemnit lidem jejich kroky a dopřát pohodlí jejich nohám. Proto byly teniskám přidány bohatší plátěné svršky – a tak vznikly kecky. Na konci 19. století je nosili převážně bohatí lidé, kteří hráli tenis či kroket. To vše změnila americká firma Keds, která jako první přišla v roce 1916 na trh s keckami.

Její název vznikl z latinského „peds“, což v překladu znamená „chodidlo“. Jelikož značka s identickým názvem již existovala, bylo změněno pouze první písmeno a zrodil se název „Keds“. Tato firma vznikla sjednocením třiceti obuvnických značek společnosti US Rubber Company. Původně byly kecky určené pro plážové nošení, následně sportovní využití, poté se setkaly s celosvětovým zájmem každodenního nošení.

Stalo se tak v době druhé světové války, kdy světem vládl nedostatek kvalitních materiálů. Plátno a guma se začaly využívat i při výrobě kožených bot. Největší zajímavostí však zůstává skutečnost, jak se tyto boty dostaly na území Čech. V době, kdy nás postihly ty nejhorší válečné časy, nám je společně s humanitární pomocí shazovala americká letadla.

Jistě jste už někdy slyšeli pojem „sneakers“. V historii tenisek se tento název spojuje s vůbec první botou s gumovou podrážkou. Název pochází z anglického překladu slovesa „to sneak“ = „plížit se“. Vzhledem ke skutečnosti, že podrážka byla z gumového materiálu, bylo možné procházet se v keckách v úplné tichosti. To vedlo tvůrce k určení její názvu. Kecky pro mnohé z nás znamenají průvodce našeho dětství. Pro jejich typickou pohodlnost si je oblíbili však nejen děti, ale i dospělí. Kulatá placka chrání kotník před naražením, větrací dírky nohy před zapocením, při chůzi nic neklape. To jsou důvody pro volbu tenisek.

Výroba Vans tenisek