Jak vznikly kecky?

Kecky jsou obuví, která obývá nejeden botník teenagerů i dospělých. Víte ale, odkud k nám kecky přišly? Podíváme se krátce na jejich historii.

Kecky, plátěnky, tenisky, jak to bylo v historii

Kecky jsou boty vyrobené z plátna s gumovou podešví. Přímo za tímto názvem stojí americká značka Keds. Počeštěním pak vznikl hezký český výraz „kecky“. Ačkoli to vypadá jednoduše, definice kecek je složitější. Někteří z nás jsou proto zvyklí keckami nazývat všechny plátěné boty. Mnozí tak označují tento typ obuvi prostě jako plátěnky. Další si jde do obchodu koupit tenisky. Proti tomu by mohl někdo namítnout, že pod pojmem tenisky se rozumí výhradně boty na tenis, které ale nejsou plátěné. Můžeme však přistoupit na myšlenku, že název tenisky se pro tento typ obuvi dochoval z dob, kdy technologické možnosti při výrobě sportovních bot zdaleka tak pokročilé nebyly. Dnešní tenisky mohou mít svršek vyrobený z plátna i kůže a ke keckám je tak můžeme přiřadit rovněž. Pamětníci si ostatně vzpomenou na rok 1984, kdy se na pulty obchodů dostaly slavné boty značky Prestige. Ačkoli to vypadalo, že tenisky vyráběné v tehdejší ČSR nepřežijí změnu režimu, značce se podařilo zájem oživit. Retro tenisky tak oslovují nejen ty, kteří si pamatují původní výrobu v ČSR, ale i mladší generaci. A aby byl tenhle obuvnický Babylon dokonán, zařadit by se sem daly také další české boty, tzv. jarmilky. To jsou cvičky vyráběné v tuzemsku, konkrétně ve Zlíně.Lehké plátěnky se vyráběly pro potřeby Spartakiády. Jako boty na cvičení se osvědčily a staly se neodmyslitelnou součástí cvičebního úboru školáků.

Kecky, které neměly být Kedsky

Původní plátěnky má na svědomí anglická společnost Liverpool Rubber Company. Ta je navrhla už v roce 1830 jako plážovou obuv. Další slavné kecky jsou ty od značky Converse. O nemalou popularitu těchto bot se zasadil také basketbalista Chuck Taylor, který se stal jejich ambasadorem. Těm se ale kecky neříká, vžil se pro ně prostě termín „conversky“ reflektující název výrobce. Conversky se staly pojmem, slavný model All Star dodnes prakticky nezměnil svou podobu. A konečně se na scénu v roce 1916 podívaly kecky tak, jak je známe, tedy ty, kterým dala původní název právě značka Keds. Vyráběly se taktéž jako sportovní obuv. Nosili je hlavně hráči baseballu a hodně rozšířené byly i coby dětské boty na hodiny tělocviku. Původně se neměly jmenovat Keds. Zakladatelé si pro svou značku přáli název Peds. Slovo Ped pochází z latiny a znamená „chodidlo“. Takže nechybělo mnoho a mohli jsme kultovním botkám přezdívat spíš „pecky“. A abychom vám v plátěnkovém pojmosloví udělali ještě trochu zmatku, dodejme pro úplnost, že značka Keds původně svoje boty nazývala sneakers (z angličtiny „to sneak“ neboli plížit se). Gumová podrážka totiž umožnila velmi tichý pohyb.

Jak vznikly kecky

Femme fatale v keckách

Jak tedy vyplývá z předchozích odstavců, svět zachvátila postupem času pravá „keckománie. Mezi širší veřejnost je paradoxně nerozšířily žádné módní trendy, ale nedostatek. Větší zájem byl ve své době spíš o obuv koženou. Plátno a guma však byly vhodnou náhradou za kvalitní materiály v době nedostatku za druhé světové války. Celosvětový válečný konflikt ostatně zrodil i české kecky. Obuv se sem dostala mimořádně kuriózní cestou: Americká letadla plátěnky shazovala na území jako humanitární pomoc. Od Kedskek ke keckám nebylo daleko. A stejně tak ani k tomu, aby se kecky staly nefalšovaným módním hitem. A tuto image si udržely až dodnes. Ostatně jde o boty, které milovaly i mnohé slavné ženy. V keckách tančila Baby v Hříšném tanci, nosila je sladká Marilyn Monroe i ikonická Audrey Hepburn. Tenisky samozřejmě nejsou jen dámskou záležitostí, značku Converse zpopularizoval v 90. letech i Kurt Cobain, frontman legendární kapely Nirvana. Napříč historií pak vzniklo mnoho kultovních značek jako například Vans. Tenisky Vans se v USA vyrábějí už od roku 1966. Ať tyto boty nazveme teniskami, keckami nebo plátěnkami, mají své pevné místo v historii i v v botníku řady žen i mužů.