9 tipů, jak vyčistit bílé tenisky

Bílé tenisky se hodí ke každému outfitu a jsou jeho osvěžením. Zažloutlé a se skvrnami ale nevypadají tak dobře jako zbrusu nové. A proto se o dámské, pánské i dětské bílé tenisky starejte a udržujte je zářivě bílé!

Čistě bílé tenisky New Balance MS247EW

Zapomeňte na pračku i bělidlo

I když se může zdát, že je pračka rychlým a účinným řešením při praní bílých tenisek, ve výsledku přináší spíše víc škody. Pračka totiž není k botám tolik šetrná, a tak vás možná zbaví nečistot, zároveň ale tenisky poničí.

Opačný výsledek, než byste si představovali, má i bělidlo. Kvůli velkému množství chloru mohou na keckách vzniknout žluté skvrny. A skvrn se přece chcete zbavit! Co tedy na bílé tenisky použít? Využijte babské rady nebo chemické prostředky a těšte se ze zářivě bílých kecek!

Jak vyčistit bílé plátěné nebo kožené tenisky?

  1. Voda a mýdlo. Zkuste to nejdříve tím nejjednodušším způsobem, který může být dostatečně účinný. Mýdlovou vodou vydrhněte tenisky, opláchněte je a nechte uschnout. Ale ne na přímém slunci! Ostré sluneční paprsky mohou měnit barvu.
  2. Zubní pasta obsahuje složky, které jsou účinné při bělení. Použijte zubní kartáček, trochu pasty a lehce kružte po povrchu tenisek. Pastu využijete i na gumový lem u podrážky. Na závěr tenisky opláchněte.
  3. Jedlá soda je univerzální zachránce každé hospodyňky. Smíchejte sodu a ocet v poměru 1:2 a mícháním (třeba starým zubním kartáčkem) vytvořte kašičku. Tu pak naneste na boty a nechte asi 20 minut působit. Nakonec opláchněte a nechte uschnout.
  4. Odličovací mléko neodstraňuje jen nečistoty z obličeje. Stejně dobře pomůže i teniskám. Naneste trochu mléka na vatový tampon nebo hadřík a přetřete skvrny na botách.
  5. Šampon na vlasy funguje překvapivě dobře i na špinavé tenisky. Namočte houbičku ve vodě, přidejte šampon a vydrhněte špínu z tenisek. Na závěr nezapomeňte šampon z bot opláchnout.
  6. Vlhčené ubrousky pomohou při rychlém odstraňování každodenních nečistot. Špína nezaschne a nebude v budoucnu dělat při odstraňování problémy.
  7. Citron není dobrý jen na nachlazení! Pomůže i v boji proti skvrnám. Kousek látky namočte v citronové šťávě a vydrhněte s ním tenisky. Nechte ještě 15-20 minut působit, a nakonec opláchněte studenou vodou.
  8. Čisticí prostředky a čisticí pěny pro úklid vany nebo sprchového koutu jsou samozřejmě také řešením! Naneste je na houbičku a vydrhněte tenisky. Nakonec boty opláchněte.
  9. Bílý krém pomůže v boji proti nezničitelným skvrnám. Protože ani veškerá chemie a babské rady nemusí vždy pomoci. Pomocí krému jednoduše zamaskujete všechny zbývající skvrny.

Nejvíc udělá pravidelnost a impregnace

Prvním krokem po koupi nových tenisek (nejen těch bílých) je impregnace. Díky ochranné vrstvě se na teniskách nezachytí tolik nečistot. A jejich barva jen tak nevybledne. Podle materiálu tenisek zvolte vhodný impregnační přípravek a postupujte přesně podle návodu.

Nezapomeňte, že jedna vrstva impregnace nestačí a neochrání vaše boty navždy. Proto pravidelně opakujte celý proces – u bílých tenisek klidně každé dva týdny. Abyste udrželi boty bílé, bojujte proti špíně po každém nošení – otřete z kecek prach a další nečistoty. Třeba vlhčenými ubrousky. Zároveň se všech větších skvrn zbavte co nejrychleji, aby nezaschly.

Jak vyčistit bílou podrážku bot?

Chcete mít boty komplet bílé a zářivé? Nezapomínejte na podrážku nebo alespoň na zažloutlou gumu, která lemuje podrážku. Na tu použijte zubní pastu a kartáček, pomalu s ním kružte po gumě a zbavte se všech nečistot.

Nezapomínejte, že záleží nejen na způsobu čištění, ale i materiálu tenisek a druhu špíny. Proto neházejte tenisky do koše při prvním neúspěchu a vyzkoušejte více tipů.