Jak vybrat správně velikost bot

Abyste se cítili se správnou velikostí jako v bavlnce, je dobré využít několika rad, které Vám napoví, jaká je odpovídající volba při výběru velikosti u dětí i dospělých. Existuje klíčový postup, jenž odkrývá jednoduchou taktiku, která zaručeně nezradí.

Prvním krokem je správné změření nohy, respektive chodidla. Než začnete měřit, vezměte si vedle sebe papír, pravítko a tužku. Tyto předměty, které každý doma má, Vám stačí pro zjištění velikosti přímo pro Vás. Nezapomeňte mít na noze ponožku, jelikož je důležité ji započítat do prostoru, který pánská či dámská obuv nabízí.

Důležitým faktem zůstává, abyste měli při měření chodidlo pečlivě v pravém úhlu. K tomu Vám pomůže buď stěna a roh místnosti, ke které nohu přiložíte, nebo si vezmete krabici od bot, která odvede stejnou práci s odhalením správného úhlu.

Pokud máte tužku, pravítko, papír i krabici (případně stojíte v rohu místnosti), je možné zahájit posuzování velikosti. Chodidlo podložte papírem, srovnejte jej do pravého úhlu a tužkou obkreslete.

Zásadní význam má odkrytí největší vzdálenosti chodidla, tedy délka od paty až k největšímu prstu Vaší nohy. Pro lepší vizuální viditelnost je možné přikreslit si pravítkem čáru před nejdelším prstem. Poté již stačí podívat se do tabulky, která Vám Vaši velikost prozradí. Ta je pro každou značku unikátní.

Jak se ale v tabulce orientovat? Je to snadné. Mondo point (někdy označován zkráceně jako MD), je název pro doporučenou délku chodidla, který se udává v centimetrech. Ke zjištěné hodnotě je dobré přičíst 5 – 10 milimetrů, které budou sloužit pro zohlednění volného prostoru pro komfortní pohyb prstů. Pokud ovšem neměříte délku sobě, ale Vašemu dítěti, přičtěte raději 10 – 15 milimetrů. Děti totiž pořád rostou a boty potřebují měnit většinou rychleji než dospělý člověk. Tak ať máte rezervu. Z této informace vyplývá skutečnost, že je lepší si kupovat o kousek větší velikost boty, než Vám ukazuje Mondo point.

Vyšly Vám v průběhu dne jiné výsledky? Nezoufejte, tak to má každý. Je znát, když je noha odpočinutá po ránu, a kdy je mírně oteklá z běžné chůze. Proto je nejlepší chodidlo měřit s příchodem večerních hodin, tedy v takové době, kdy bude chodidlo pravděpodobně největší.

Doufáme, že jste svou velikost našli a již Vám nic nebrání k vybrání toho nejlepšího páru přímo pro Vás.


Jak vybrat správnou velikost bot